5 způsobů, jak snížit cukr v krvi

Vysokou hladinu cukru (glukózy) v krvi byste neměli brát na lehkou váhu. Z krátkodobého hlediska se nemusí jednat o nic vážného, ale neustálá hyperglykémie...

Faktem je že...

Vysokou hladinu cukru (glukózy) v krvi byste neměli brát na lehkou váhu. Z krátkodobého hlediska se nemusí jednat o nic vážného, ale neustálá hyperglykémie může snadno vést k poškození nervů, orgánů, vysokému krevnímu tlaku a mnoha dalším problémům.

Naštěstí existují způsoby, jak se tomuto vyvarovat.

Zde jsou některé z tipů na snížení glukózy v krvi.

 

1. Jezte více potravin bohatých na vlákninu

Výhoda vlákniny nespočívá jen v tom, že neobsahuje žádné kalorie, ale také zpomaluje absorpci cukrů a tím dochází k postupnému uvolňování glukózy do krve.

Navíc vláknina má schopnost snižovat pocit hladu což může zabránit přejídání.

Kolik vlákniny denně přijmout?

Příjem vlákniny závisí na tom zda jste žena nebo muž takže přibližně platí že:

  • 25g denně pro ženy
  • 40g denně pro muže

Typy vlákniny v potravinách

Existují 2 druhy vlákniny a to nerozpustná a rozpustná.

Nerozpustná vláknina má příznivý vliv na trávení zatímco rozpustná vláknina má příznivý vliv na snížení cholesterolu a glukózy v krvi.

Zaměřit byste se měli však na obě.

Potraviny s obsahem vlákniny

Nerozpustnou vlákninu najdete například v těchto potravinách:

  • semínka
  • celozrnné pečivo
  • celozrnné těstoviny a rýže

Rozpustná vláknina se nachází například v těchto potravinách:

  • ovesné vločky
  • jablka
  • fazole

 

2. Začněte používat jablečný ocet

Jablečný ocet má pro vaše zdraví hned několik benefitů.

Snižování vysoké hladiny cukru v krvi díky jablečného octa funguje na principu potlačení produkce glukózy v játrech avšak navíc pomáhá také zlepšit inzulínovou citlivost a snížit vysokou hladinu inzulínu v krvi.

Dbejte však na množství, protože pokud to s jablečným octem přeženete, tak může nastat příliš velké snížení hladiny draslíku.

Měli byste omezit množství na 2 až 4 polévkové lžíce jablečného octa denně.

Z jablečného octa si můžete udělat nápoje nebo si ho přidat do salátů. Jablečný ocet byste také neměli pít samotný, buď si ho přidejte už do zmíněného jídla nebo ho zřeďte s vodou.

Pokud máte cukrovku 1. typu, tak se jablečného octa raději vyhněte.

 

3. Vyzkoušejte jíst více chromu a skořice

Už dříve se ukázalo, že skořice a chrom mají pro diabetiky mnohé výhody, mezi které patří především zlepšení inzulinové citlivosti a snížení hladiny glukózy v krvi.

Škořice

Skořice má navíc podobný účinek jako vláknina a tedy zpomaluje absorpci sacharidů při trávení a tím zabraňuje prudkým výkyvům hladiny cukru po jídle.

Množství byste však měli omezit na jednu lžičku denně.

Chrom

Chrom hraje významnou roli při funkci inzulínu a jeho nedostatek může způsobit sacharidovou intoleranci. I když ne u všech testech byla zjištěna jeho účinnost a výsledky se liší, některé studie zjistily posílení účinků inzulínu, což vedlo ke snížení glukózy v krvi.

Chrom je možné přijmout také ve formě doplňku výživy, avšak nejprve byste se měli zaměřit na potraviny, které ho obsahují.

Potraviny se zvýšeným obsahem chromu jsou například:

  • Vejce
  • Brokolice
  • Ořechy
  • Hnědá rýže
  • Sýr
  • Brambory

 

4. Ostropestřec Mariánský (Silymarin)

Ostropestřec Mariánský je bylinka s obsahem silymarinu, u kterého se prokázaly pozitivní účinky na snížení zánětlivých procesů v organismu a také zlepšení glykémie.

Zvykne se také používat jako bylinka na detoxikaci organismu a jater.

Při jednom výzkumu se prokázala u pacientů významná redukce vysoké hladiny glukózy nalačno a také průměrná hladina HbA1c. Ostropestřec je možné dostat v různých formách a ne všechny obsahují stejné množství silymarinu.

 

Silymarin je užitečná látka nejen pro lidi s cukrovkou, ale také i pro lidi s onemocněním jater nebo jako skvělá pomůcka na zlepšení detoxikace organismu například v případě, že zvyknete častěji pít alkohol.

 

5. Snažte se mít více pohybu

Možná si říkáte, že zvedat těžké činky se Vám nechce. Dobrá zpráva je, že ani nemusíte. Stačí když si najdete aktivitu, která Vás baví nejvíce.

Může to být opravdu cokoliv. Důležité je hlavně, abyste se hýbali pravidelně, alespoň 30 minut denně a 3x týdně.

Pohyb vede ke zlepšení inzulinové citlivosti a tím pádem k lepšímu využití glukózy. Mnohem více glukózy se díky pravidelné fyzické aktivitě dostane do buněk, takže méně jí zůstane v krvi.

Kromě samotného pozitivního efektu na snížení vysoké glykémie Vám cvičení pomůže také při spalování tuku.

Faktem je, že tuk zvyšuje toxicitu organismu, a snižuje inzulínovou citlivost. Pokud je inzulínová citlivost nízká, tak glukóza se nevyužívá efektivně na energii a zůstává jí v krvi více než je zdrávo.

 

Pokud máte vysokou glykémii, zkuste některé z výše uvedených tipů a Vaše tělo se vám určitě odvděčí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2018 diasamaritan.com