Co je cukrovka a jaká je správná hladina cukru v krvi?

Ideální hladina cukru v krvi pro zdravého člověka je od 70-100mg / dl. Toto rozmezí hodnot vyjadřuje hladinu cukru v krvi nalačno. Další rozmezí hodnot které...

Hladina glukózy v krvi je pro Vaše zdraví klíčová, takže čtěte pozorně.

Hladina cukru v krvi

Ideální hladina cukru v krvi pro zdravého člověka je od 70-100mg / dl. Toto rozmezí hodnot vyjadřuje hladinu cukru v krvi nalačno. Další rozmezí hodnot které definují zdravotní stav člověka naleznete níže.

 

Test hladiny cukru v krvi nalačno

 

  • Nízká hladina cukru v krvi znázorňuje hodnotu menší než 70 mg/dL
  • Normální hladina cukru v krvi znázorňuje hodnotu menší než 100 mg/dL
  • Prediabetes - hladina cukru v krvi je v rozmezí 100-125 mg/dL
  • Cukrovka - Hladina cukru v krvi je větší než 126mg/dL

 

Test hladiny glukózy v krvi 2 hodiny po vypití glukózového roztoku

  • Normální hladina cukru v krvi znázorňuje hodnotu menší než 140 mg/dL
  • Prediabetes - hodnota hladiny cukru v krvi je v rozmezí 140-199 mg/dL
  • Cukrovka - hodnota hladiny cukru v krvi je větší než 200 mg/dL

 

Test hladiny Hemoglobinu A1C

Při tomto testu se zjišťuje průměrná hladina cukru v krvi po dobu 3-4 měsíců. Lékař pak podle tohoto testu může diagnostikovat prediabetes nebo diabetes.

 

  • Normální hodnota: 5.6% nebo méně
  • Prediabetes: 5.7 až 6.4%
  • cukrovka: 6.5% nebo více

 

Co je diabetes?

Diabetes mellitus je porucha lidského těla, která je typická vysokou hladinou cukru v krvi, tedy stavem, který se odborně nazývá hyperglykémie. Tento stav je způsoben nepřiměřenou sekrecí hormonu regulujícího glukózu, který se nazývá inzulín, nebo špatnou spoluprací buněk těla s inzulínem.

Pokud se v krvi dlouhodobě nachází vysoká hladina cukru (hyperglykémie) nebo naopak nízká hladina cukru (hypoglykémie), znamená to, že tělo nedokáže využívat glukózu efektivně, výsledkem čehož je diabetes nebo nazývaný také cukrovka.

Pokud něco zkonzumujete, hlavně jídla bohatá na sacharidy, tak se glukóza (jako konečný produkt po strávení) přemístí ze žaludku do krevního řečiště. Zvýšená hladina glukózy upozorní slinivku k tomu aby začala vylučovat inzulín který má za úkol dopravit glukózu do buněk těla.

Bez inzulínu nebo s rezistencí na inzulín se nemá jako glukóza dopravit do buněk těla co způsobí i to, že využití i dalších živin bude zhoršené co způsobí poškození orgánů a ostatních částí těla.

Cukrovka je tedy onemocnění, při kterém dochází buď k nízké sekreci inzulínu nebo k rezistenci buněk na inzulín.

 

Co to pro diabetika znamená?

Před zodpovězením této otázky je třeba říci si něco o lidském těle, zejména o procesu produkce energie.

Každý z nás potřebuje jídlo, které je zdrojem energie. Když jíme, naše tělo si přeměňuje jídlo na energii, zejména ve formě glukózy, která je nejzákladnější formou cukru. Znamená to tedy, že čím více jídla přijmeme, tím vyšší je hladina cukru v naší krvi.

Pro normální zdravou osobu tento fakt nepředstavuje žádný problém, protože naše tělo má vlastní ochranný systém, který umožňuje eliminaci negativních účinků vysoké hladiny cukru v naší krvi.

Tato ochrana je ve formě hormonu, který se nazývá inzulín, a který je produkován ve slinivce břišní. Prací inzulínu je regulace hladiny cukru v krvi a skladování cukru pro využití v budoucnosti.

Později, když už tělo využilo většinu své energie, inzulín pracuje na maximum a ostatní hormony se pustí do vypouštění uskladněného cukru. Tento proces napomáhá tělu udržet si stálou hladinu cukru v krvi, která by měla mít hodnotu od 80 do 120 miligramů cukru na decilitr krve (mg/dl).

Nicméně, u lidí s cukrovkou je tento proces narušen a krevní oběh je vystavován příliš vysoké nebo příliš nízké hladině cukru. Důsledkem toho může být smrt, kóma, komplikace s prací srdce, infarkt, poškození ledvin nebo slepota. Kvůli tomu je cukrovka často označována jako "tichý zabiják".

 

Jaké typy cukrovky existují?

 

Diabetes je souhrnný název pro tři základní typy cukrovky - typ 1, typ 2, a typ 3. Někteří vědci a odborníci také uvádějí cukrovku typu 4.

Pro účely tohoto článku se budeme zabývat pouze třemi typy avšak ještě předtím než popíšu základní typy cukrovky, tak je dobré vědět o tom, že cukrovka se vyvíjí postupně a v raném stádiu cukrovky se u člověka nejprve vyvine takzvaný prediabetes.

 

Diabetes mellitus 1. typu

Diabetes typu 1 je považován za autoimunitní poruchu při kterém slinivka produkuje nedostatečné množství inzulínu což vede k vysoké hladině cukru v krvi.

Tento typ je také nazýván jako dětská cukrovka nebo cukrovka závislá na inzulínu (IDDM). Cukrovka typu 1 je typická sníženou nebo chybějící produkcí inzulinu. Je to způsobeno poruchou autoimunitní reakce daného člověka, která působí proti produkci inzulínu ve slinivce břišní.

Důvod, proč je tomu tak, je záhadou, kterou se snaží vědci vyřešit už dlouhá léta. Teorie jsou velmi komplexní a nejasné, přičemž zahrnují faktory, jako genetika, viry, strava a faktory životního prostředí.

Pacienti s diabetem typu 1 potřebují pravidelné dávky inzulinu (v injekční formě, pomocí inzulínové pumpy nebo jinou metodou), protože bez těchto dávek by pravděpodobně nepřežili.

Tento druh cukrovky je přítomen u 10% pacientů.

Při cukrovce 1. typu nezáleží na tom jaký vedete životní styl, zda máte nadváhu nebo ne. Cukrovka 1. typu je tedy genetické onemocnění, které je zděděné.

V mnoha případech se objeví první příznaky diabetu 1. typu již ve školních letech a proto se tento typ cukrovky nazývá častokrát juvenilní diabetes.

Při cukrovce 1. typu je nutné doplňovat inzulin pomocí inzulínových injekci, které zajistí potřebné množství inzulínu pro přepravu glukózy do buněk těla. Léčení resp. zajištění správného využití glukózy je omezeno především na umělém dodávání inzulínu do těla pomocí injekcí.

 

Diabetes mellitus 2. typu

Diabetes mellitus 2. typu se také nazývá jako cukrovka dospělých. Je často způsobena a spojována s obezitou a tento typ cukrovky není závislý na inzulinu (NIDDM).

Cukrovka typu 2 je výsledkem neschopnosti buněk těla spolupracovat s inzulínem. Jak onemocnění postupuje, produkce inzulínu v těle se stále více snižuje.

Cukrovku typu 2 je často možné vyléčit snížením tělesné hmotnosti a cvičením. Tehdy je možné dosáhnout stavu, kdy pacient nebude potřebovat dávky inzulínu. Nicméně, při prvotní léčbě lékaři nasazují orálně léčiva a/nebo inzulín.

Tato forma cukrovky je nejběžnější formou a týká se 90% pacientů s tímto onemocněním. Tak jako při cukrovce typu 1, i typ 2 má relativně záhadný postup vzniku a vývoje, avšak mnohé důkazy potvrzují, že důležitou roli zde hraje dědičnost, tělesná hmotnost a celkový životní styl.

Diabetes typu 2, který je považován za nejrozšířenější typ cukrovky se projevuje tím, že se člověku vylučuje dostatek inzulínu avšak buňky do kterých se má glukóza dostat se stávají na inzulín rezistentní takže do buněk se nedostane dostatek glukózy.

Hladina cukru tím pádem narůstá a způsobuje stejné komplikace jako při cukrovce 1. typu.

Naštěstí může být tento druh cukrovky léčen a také vyléčen nízkokalorickou dietou která "restartuje" celý systém díky čemuž budou buňky znovu schopny přijmout potřebný inzulín.

Protože vznik diabetu 2. typu často souvisí s vaší nadváhou, cukrovka 2. typu narozdíl od cukrovky 1. typu může být vyléčena správnou životosprávou a přírodními léčivy.

TIP:

Více o léčbě cukrovky 2. typu a optimalizaci vysoké glykémie se můžete dozvědět v programu Holistické léčby cukrovky 2. typu.

Těhotenská cukrovka

Pokud se u ženy vyvine rezistence buněk na inzulin během těhotenství, tak v taktomto případě se jedná o takzvaný gestační diabetes nebo těhotenskou cukrovku. Tento typ cukrovky se projevuje stejně jako u každé jiné osoby postiženou na cukrovku.

Ve většině případů odezní gestalačný diabetes přirozeně poté co se narodí dítě, takže hladina glukózy v krvi a tvorba inzulínu se zase navrátí do normálu.

Důsledkem je často abnormální zvýšení tělesné hmotnosti, zvýšení amniotické tekutiny a vylučování plodové vody v moči (nazývané jako polyhydramnios), žloutenka a nízká hladina cukru v krvi po porodu.

Ve výjimečných případech v důsledku této poruchy některým pacientkám zemřeli jejich plody v děloze.

Placenta, která poskytuje potravu a udržuje dítě při životě uvolňuje hormon, který u těhotné ženy blokuje produkci inzulínu, což může negativně ovlivnit využití inzulínu a snadno způsobit špatné využití glukózy na energii a následně způsobit zvýšenou hladinu glukózy v krvi.

Každou těhotnou ženu by měl lékař v průběhu jejího těhotenství na tento druh cukrovky vyšetřit. Takové vyšetření spočívá mimo jiné odběrem vzorku moči.

Pokud se zjistí výskyt glukózy v moči, tak lékař pošle pacienta na odběr krve a pokud se zjistí pozitivní výsledky v krvi tak je pacientka poslána k endokrinologovi (lékař se specializací v léčbě diabetiků), který rozhodne o způsobu léčby až do konce těhotenství.

I když je gestační diabetes závažně onemocnění které postihuje tak jako matku tak i její dítě, není důvod k panice. Existuje velké množství informací o léčbě tohoto typu diabetu které najdete postupně i na této internetové stránce.

Důležité je hlavně abyste kontrolovali vaši stravu a prováděly lehké cvičení určené pro těhotné ženy.

Existuje 40% pravděpodobnost, že gestační diabetes se dále rozvine do diabetu typu 2.

 

Prediabetes

Prediabetes je přechodové stadium mezi normálním stavem a cukrovkou. Je to stav, kdy se ve vaší krvi zjistí zvýšené hodnoty glukózy, le ne dostatečně vysoké na to, aby vám byla diagnostikována cukrovka. Konkrétní rozmezí hodnot které definují prediabetes naleznete níže:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2018 diasamaritan.com