Co je glukometr 5 nejdůležitějších faktorů při koupi glukometru

Glukometr je malé zdravotnické počítačové zařízení, které díky kapce krve na testovacím proužku dokáže zjistit obsah glukózy v krvi. zde je 5 nejdůležitějších..

Co je glukometr 5 nejdůležitějších faktorů při koupi glukometru – obsah článku

Co je glukometr?

Glukometr je malé zdravotnické počítačové zařízení, které díky kapce krve na testovacím proužku dokáže zjistit obsah glukózy v krvi.

Glukometr se skládá ze tří hlavních částí:

  1. Samotné měřidlo
  2. Testovací proužky
  3. Lancety, které se používají k odebrání krevních vzorků

Sledování hladiny cukru v krvi je důležitým úkonem při léčbě cukrovky a pravidelné měření Vám poskytne celkový přehled o tom, zda léčba opravdu funguje.

Díky přesným výsledkům můžete vy a Váš lékař lépe porozumět vlivu různých faktorů na Vaši léčbu a zároveň upravit podle těchto výsledků stravu, cvičení a celkový léčebný plán.

Všechny tyto změny mohou mít výrazně pozitivní efekt na Váš zdravotní stav a mohou Vám pomoci snížit riziko různých onemocnění, které jsou často spojovány s cukrovkou, jako jsou například onemocnění ledvin, očí a nervové soustavy.

I když existuje mnoho způsobů testování hladiny cukru v krvi, většina z nich jsou často finančně a časově náročné.

Tyto nevýhody se díky glukometru minimalizovaly a nyní můžete získat přesné údaje díky tomuto malému zařízení s mnoha pokročilými funkcemi, které Vám pomohou při léčbě cukrovky.

V tomto článku se dozvíte důležité informace, které vám pomohou a ušetří mnoho času při výběru vlastního glukometru.

Díky měření cukru v krvi pomocí glukometru mohou lidé odhalit cukrovku nebo prediabetes ještě dříve, než se projeví vážně příznaky spojené s vysokou glykémií.

Jakmile se zjistí pravidelně vysoká nebo naopak nízká hladina cukru v krvi, člověk může okamžitě začít jednat a vyhnout se tak vážným zdravotním komplikacím.

 

Jak si vybrat správný glukometr?

Stejně jako u jiných zdravotních pomůcek, tak i glukometrů je velké množství a liší se velikostí, designem, cenou a mnoha dalšími funkcemi.

Je proto nutné znát nejdůležitější faktory, které vám pomohou při výběru toho správného glukometru pro vás.

zde je 5 nejdůležitějších faktorů, které byste při koupi glukometru měly zohlednit:

 

Přesnost

Přesnost patří mezi nejdůležitější vlastnosti glukometru, protože právě přesné měření je vlastnost, kterou od glukometru potřebujete nejvíce. Jakkoli se tato vlastnost glukometru může zdát jasná, na trhu jsou i glukometry, které měří až s 20 procentní odchylkou.

To například znamená, že pokud je vaše glykémie 100mg/dl, tak na nekvalitním glukometru se mohou objevit výsledky od 80 do 120 mg/dl.

 

Intenzita bolesti

V případě, že si plánujete měřit hladinu cukru v krvi každý den nebo dokonce několikrát za den, tak je velmi důležité při výběru glukometru zohlednit i tento faktor.

Intenzita bolesti při vpichu bude záviset na nastavení délky vpichu lancetou a od jejího průměru. Některé glukometry mají lancetu již zabudovanou v sobě, ale někdy si ji musíte dokoupit zvlášť.

Čím menší je průměr lancety a hloubka vpichu, tím méně je vpich bolestivý.

 

Samozřejmě neexistuje lanceta, kterou byste vůbec necítili, ale vždy je lepší vybrat lancetu, jejíž vpíchnutí bude nejméně bolestivé.

 

Odběr krve z různých oblastí těla

Máte možnost změřit hladinu cukru při odběru vzorku krve z více částí těla jako jsou prsty, lýtko, stehno, rameno nebo ruka?

Ačkoli odběr vzorku z prstu je všeobecným standardem při měření hladiny cukru v krvi, některé glukometry také umožňují vyhodnocení glykémie při odběru vzorků z jiných oblastí.

Tato možnost výběru zlepší komfort při každém měření, protože budete mít možnost volby a pokud vám překáží odběr z prstu, budete si moci vybrat oblast vpichu, z níž je pro vás odběr vzorku nejvíce přijatelný.

 

Paměť

Další věc, kterou byste měli při výběru glukometru zohlednit je to, kolik měření je schopen glukometr uložit do paměti.

Některé glukometry dokáží uložit 15 měření, zatímco do jiných lze uložit 100 nebo dokonce i 500 měření.

Větší počet záznamů Vám umožní sledovat historii měření přímo v glukometru, aniž byste si museli jednotlivé měření ručně zaznamenávat.

Záleží na vašich preferencích a v neposlední řadě i na tom, za jakou částku si glukometr chcete koupit.

 

Pokročilé funkce

Některé glukometry umožňují propojení s počítačem pomocí USB nebo Bluetooth. Tato možnost je užitečná v případě, že chcete své měření uložit do počítače.

Mezi další pokročilou funkci některých glukometrů patří výpočet dávky inzulínu (bolus dávky), která se aplikuje většinou před jídlem, ale někdy také s jídlem nebo až po jídle.

Tento výpočet dávky inzulínu může být obzvláště důležitý pro lidi s cukrovkou 1. typu.

 

Typy a ceny glukometrů

Existuje několik hlavních typů glukometrů, které se liší velikostí, hmotností, cenou a dalšími parametry:

 

1. glukometry "vše v jednom"

Nejjednodušší způsob změření glykémie je pomocí glukometru, jehož součástí jsou testovací proužky a lanceta.

Obecně mají takové glukometry nízkou hmotnost a kompaktní design. Vše co stačí udělat je přiložit prst na zabudovanou lancetu, aplikovat kapku krve na zabudovaný a odnímatelný testovací proužek a stisknout tlačítko.

O několik málo vteřin se na displeji zobrazí výsledky glykémie. Výhodou je opravdu rychlé měření glykémie, protože díky zabudované lancetě a testovacímu proužku zvládnete celý postup za několik sekund.

Cena glukometrů "vše v jednom" se pohybuje přibližně mezi 35-40 eur

 

2. Kontinuální glukometry

Kontinuální glukometry umožňují nepřetržité měření hladiny cukru v krvi a jsou často používaným zařízením na měření glykémie během dne a noci.

Glukometr umožňuje sledovat průměrné výsledky glykémie za posledních 4-6 dní a zároveň vás nijak neomezuje při každodenních aktivitách.

Kontinuální glukometr obsahuje snímač, který se umístí na pokožku břicha ale někdy také paže a každých 15 sekund vyhodnotí hladinu glukózy pomocí intersticiální tekutiny.

Snímač je napojen na zařízení připevněného k dolní části břicha na kterém se následně zobrazí výsledky na displeji.

Průměrné výsledky si může lékař stáhnout do počítače a následně vyhodnotit a použít na budoucí analýzu.

Cena za kontinuální glukometr se pohybuje přibližně od 800-1400 eur.

 

3. Náramkový glukometr na zápěstí

Nejnovější zařízení k vyhodnocení glykémie jsou glukometry, které připomínají náramkové hodinky, avšak namísto použití kapky krve vyhodnotí hodnotu hladiny glukózy z tekutiny nacházející se těsně pod kůží.

To znamená, že se jedná o kompletně bezbolestný způsob měření hladiny cukru v krvi a vyhodnocovat vaši glykémii můžete několikrát během hodiny.

Zařízení obsahuje speciální senzor sestávající z mikro jehel, které bezbolestně penetrují nejvrchnější vrstvu pokožky, čímž se umožní analýza intersticiální tekutiny.

Některé další náramkové glukometry obsahují bezdrátový senzor, který se umístí na pokožku břicha a signálem se spojí s mobilní aplikací. Takto se dokáže vyhodnotit dokonce několik různých ukazatelů jako samozřejmě glykémie, ale i srdeční tep a počet kroků a to v reálném čase.

Tímto způsobem dokážete snadno sledovat vliv aktivity a stravy na hladinu cukru v krvi.

Cena za náramkový glukometr se pohybuje v rozmezí přibližně 500-2000 eur

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2018 diasamaritan.com