Diabetická nefropatie - Jak ji léčit a jaké jsou její příznaky

Diabetická nefropatie se u diabetiků formuje postupně, rok co rok je více pravděpodobné, že postihne i Vás pokud cukrovku nebudete léčit. Vážnost onemocnění...

Diabetická nefropatie je onemocnění ledvin, které se může vyskytnout při cukrovce 1. nebo 2. typu.

Cukrovka ovlivňuje zdraví člověka mnoha způsoby a onemocnění ledvin je další ze zdravotních problémů, kterému musí mnozí diabetici čelit.

Funkce ledvin je prostá a slouží jako filtr na odpadní látky, které by jinak intoxikovali organismus. Odhaduje se, že přibližně 40% všech diabetiků má nebo bude mít do určité míry poškozené ledviny.

Z důvodu, že poškození cév je při cukrovce dosti častý problém, tak i na ledviny má toto poškození cév velký vliv. Diabetická nefropatie se u diabetiků formuje postupně, rok co rok je více pravděpodobné, že postihne i Vás pokud cukrovku nebudete léčit.

 

Příčiny vzniku diabetické nefropatie

Diabetická nefropatie vzniká postupně a její vznik ovlivňují mnohé faktory.

Jedním z těchto faktorů je vysoká hladina cukru v krvi, která poškozuje cévy v celém organismu včetně ledvin. V ledvinách se nachází spleť malých cívek tvořících takzvané glomeruly, díky kterým se z krve filtrují odpadní látky.

Kromě vysoké glykémie, která poškozuje cévy ledvin je další příčinou nefropatie i vysoký krevní tlak, který způsobuje v cévách velké napětí, což může vést k jejich poškození nebo selhání.

Poškozené ledviny následně nejsou schopny filtrovat krev, což má za následek, že odpadní látky se hromadí v těle.

Mezi další faktory, které podporují vznik diabetické nefropatie patří:

  • Kouření
  • Vysoká hladina cholesterolu
  • Doba trvání cukrovky
  • Nadváha a obezita
  • Genetické predispozice
  • Věk - u starších lidí je onemocnění ledvin pravděpodobnější

 

Příznaky a stádia diabetické nefropatie

Diabetická nefropatie má několik stupňů vážnosti a vzniká postupně lety v důsledku příčin uvedených výše. Často člověk ani neví, že jsou jeho ledviny poškozené pokud poškození je v počátečních stádiích, takže i příznaky se objevují postupně.

Jak onemocnění postupuje, tak ledviny mají stále větší problém čistit krev od škodlivých látek a tím pádem se stále více toxinů nachází v krvi. Vážnost onemocnění ledvin nám udávají stadia glomerulární filtrace, které odrážejí rychlost filtrování krve přes ledvinové glomeruly.

Existuje 6 stupňů glomerulární filtrace, které udávají vážnost onemocnění ledvin:

  • Stupeň 1. - Ledviny jsou poškozené, ale jejich funkce je normální - funkce ledvin je nižší než 100% a vyšší než 90% (GFR >90)
  • Stupeň 2. - Funkce ledvin je mírně narušena - GFR 89 až 60
  • Stupeň 3. - Střední porušení ledvin - GFR 59 - 45
  • Stupeň 4. - Středně závažné porušení funkce ledvin - GFR 44 až 30
  • Stupeň 5. - Vážná porucha funkce ledvin - GFR 29 až 15
  • Stupeň 6. - Selhání ledvin - GFR méně než 15

Čím je hodnota GFR nižší, tím jsou ledviny méně funkční a tím se v krvi nachází více odpadních látek.

Více odpadních látek v krvi má za následek, že se začnou objevovat první příznaky diabetické nefropatie, které jsou:

  • Nevolnost a zvracení
  • Únava v důsledku nedostatečného množství kyslíku v krvi
  • Problémy s koncentrací
  • Otok chodidel a kotníků
  • Svědění
  • Nechutenství
  • Albumin v moči
  • Velké množství kreatininu v krvi

 

Diagnostika diabetické nefropatie

 

Vyšetření moči na albumin

Jedním z prvních indikátorů diabetické nefropatie je albumin nacházející se v moči. Albumin je typ bílkoviny, která se tvoří v játrech a pokud je funkce ledvin v pořádku, tak albumin zůstává v krvi.

Pokud se funkce ledvin zhorší, tak část albuminu během filtrace odpadních látek pronikne do moči. V závislosti na množství albuminu v moči se tento stav nazývá mikroalbuminurie nebo makrolabuminurie.

Čím více jsou vaše ledviny poškozené, tím více albuminu proniká do moči.

Jelikož vážnější příznaky diabetické nefropatie se neobjeví hned a často diabetiky překvapí až někde od 4. stupně GFR, je třeba provést pravidelný odběr vzorků moči, aby se případné stopy po albuminu odhalili už v počátečních stádiích diabetické nefropatie, čímž se zvýší i pravděpodobnost úspěšné léčby.

Je třeba také podotknout, že výskyt proteinů v moči nemusí ihned znamenat poškození ledvin. Příčinami stop po proteinech v moči mohou být například:

  • Dehydratace
  • Stres
  • Intenzivní cvičení
  • Horečka

 

Test krve

Pro stanovení vážnosti diabetické nefropatie se používá přibližná rychlost glomerulární filtrace na jejíž výpočet je potřebný obsah kreatininu v krvi. Čím více kreatininu se v krvi nachází, tím nižší je rychlost filtrace odpadních látek.

Americká diabetická asociace (ADA) doporučuje zkontrolovat průměrnou rychlost glomerulární filtrace z obsahu kreatininu alespoň jednou za rok u všech diabetiků.

 

Diagnostické zobrazovací metody

Méně běžné metody při vyšetření diabetické nefropatie zahrnují různé zobrazovací metody jako například rentgen, magnetická rezonance, sonografie a některé další.

Cílem vyšetření pomocí zobrazovacích metod může být zjištění velikosti a tvaru ledvin a zjištění dalších možných abnormalit včetně nádorů, ledvinových kamenů a některých dalších anomálií jako například otok nebo špatný průtok moči.

 

Biopsie ledvin

V některých případech Vám může doktor doporučit biopsii ledvin, která se skládá z odběru vzorků tkáně z ledvin, z nichž se zkoumají různé abnormality jako například krev v moči (hematurie), albuminurie a další.

Na odběr tkáně z ledvin se používá tenká jehla a odběr se provádí za použití lokálních anestetik. Vzorky ledvin také mohou vykazovat záněty, infekce, zjizvení a je možné díky analýze vzorků také zjistit, jak rychle se onemocnění zhoršuje.

 

Léčba a prevence

Je třeba si uvědomit, že diabetická nefropatie je už podle názvu pravděpodobně důsledkem cukrovky. První kroky k léčbě diabetické nefropatie budou proto vést ke snaze zlepšit hladinu glukózy v krvi a také krevního tlaku.

Už malé zlepšení těchto dvou hodnot může mít za následek zlepšení zdravotního stavu nebo zmírnění příznaků. V případě, že porucha ledvin není v nejhorším stádiu, měli byste začít od příčin, které diabetickou nefropatii zhoršují.

Správná strava může být prvním krokem k léčbě diabetické nefropatie. Doktor Vám také může předepsat léky na snížení glykémie, krevního tlaku nebo cholesterolu.

V konečných stádiích diabetické nefropatie, kdy už funkce ledvin je natolik narušena, že hrozí velmi vážné zdravotní komplikace nebo dokonce smrt, je nutná dialýza nebo transplantace ledvin.

 

Dieta

Snížení celkového množství kalorií, nasycených tuků a sacharidů s vysokým glykemickým indexem Vám může výrazně pomoci při léčbě cukrovky včetně diabetické nefropatie.

Zaměřit byste se měli převážně na dietu, v níž nahradíte nasycené tuky a trans tuky za mononasycené a polynenasycené a bílé pečivo a výrobky z bílé mouky nahradíte za výrobky z celozrnné mouky a za další potraviny, ze kterých se sacharidy do krve absorbují postupně.

Kompletní 28 denní dietní plán i s recepty na snížení glykémie můžete získat v knize dia receptů.

Recepty určené pro optimalizování hladiny glykémie
Užitečné tipy pro diabetiky a pro lidi s vysokou glykémií
Získáte ukázkový stravovací plán na 28 dní
Naučíte se, jak zlepšit inzulínovou citlivost
Dozvíte se o poměru zastoupení potravin pro účely zdravé glykémie
...a mnohé další známé i méně známé informace o potravinách a jejich vlivu na glykémii

Léky

Na léčbu cukrovky a diabetické nefropatie Vám může lékař vystavit recept na léky, které pomáhají zmírňovat symptomy a příčiny cukrovky.

Tyto léky budou mít za úkol zlepšit následující zdravotní problémy:

 

Vysoký krevní tlak

Ke snížení vysokého krevního tlaku se často předepisují ACE inhibitory (léky blokující angiotenzin konvertující enzym) nebo blokátory receptorů angiotenzinu II (ARB), které se nemají používat souběžně, protože by mohly vyvolat nežádoucí vedlejší účinky včetně snížení funkce ledvin.

Podle AHA (American heart association) by váš krevní tlak měl být nižší než 120/80 mm Hg.

 

Vysokou glykémii

Na snížení glukózy v krvi je dnes na trhu mnoho léků a některé opravdu mohou pomoci zlepšit glykémii a tím i léčbu nefropatie. Mezi skupiny léků známých jako antidiabetika patří:

  • Biguanidy
  • DPP-4 inhibitory
  • Glukagonu podobné peptidy (GLP-1, GLP-2)
  • Meglitinidy
  • SGLT Inhibitory
  • Deriváty sulfonylmočoviny
  • Tiazolidíndiony

 

Vysokou hladinu cholesterolu LDL a triglyceridů

Na vysokou hladinu cholesterolu LDL a triglyceridů se používají různé skupiny léků. Mezi nejznámější patří:

  • Statiny
  • Fibráty
  • Niacin
  • Sekvestranty žlučových kyselin
  • Inhibitory absorpce cholesterolu
  • Omega-3 mastné kyseliny
  • Blokátory kalciových kanálů
  • Léky, které se aplikují injekčně

 

Vysokou hladinu albuminu v moči

Mezi často používané léky na snížení množství proteinů v moči se používají inhibitory ACE (tak jako při vysokém krevním tlaku). Kromě toho, že tyto léky rozšiřují krevní cévy a snižují tak napětí resp. krevní tlak, tak snižují také únik albuminu do moči.

 

Dialýza

Pokročilé stadium onemocnění ledvin si někdy vyžaduje více, než léky nebo stravu. Pokud jsou ledviny na pokraji selhání, tak existují 2 možnosti, jak zabránit fatálnímu dopadu na zdraví.

První možností je dialýza ledvin.

Dialýza je léčebná metoda, která má za úkol odstranit škodlivé látky z krve tak, jako by se jednalo o zdravé ledviny. Nejedná se však o jednorázovou léčbu a pacient, který nemá možnost ledviny transplantovat bude muset podstoupit dialýzu v pravidelných intervalech po zbytek života.

Naštěstí existuje v dnešní době více možností dialýzy (a ne jen trávit pravidelně dlouhé hodiny v nemocnici), které nevyžadují neustále chození do nemocnice.

Existují dva hlavní typy dialýzy:

 

Hemodialýza

Nejvíce časově náročná metoda dialýzy je hemodialýza. Při tomto typu dialýzy musí pacient chodit do dialyzačního centra 2-3x týdně, přičemž každá procedura trvá 3-5 hodin.

Z krve se odstraňují kreatinin, močovina a část vody nacházející se v krvi pomocí zavedení katétru (trubice) do některé z velkých žil na krku nebo v oblasti třísel.

 

Peritoneální dialýza

Peritoneální dialýza je dalším ze způsobů čištění odpadních látek z krve. Při této metodě se používá katétr, který je zaveden do oblasti břicha přes pobřišnici (peritoneum) a pomocí peritoneálního dialyzačního roztoku, který protéká katétrem lze filtrovat odpadní látky z krve.

Katetr je do břicha zaveden natrvalo tak, aby neomezoval člověka v běžných činnostech.

Peritoneální roztok se vypouští a napouští několikrát přičemž roztok zůstává v krvi většinou několik hodin, aby se pomocí roztoku stihli odfiltrovat odpadní látky.

Výhodou peritoneální dialýzy je, že je možné ji provést i doma, i když je vyžadována dobrá dovednost pacienta a samozřejmě seznámení se o provedení procedury u odborníka.

Výměny peritoneálního roztoku probíhají buď manuálně nebo automaticky. Automatickou výměnu roztoku zajišťuje dialyzační přístroj, který vyměňuje roztok v pravidelných intervalech a celou proceduru je možné provést během spánku, takže je pro pacienta i časově nejvíce výhodná.

 

Jak nejlépe předejít onemocnění ledvin?

Teď když už víte, co všechno obnáší špatná funkce ledvin, tak si už snad víc uvědomujete, že se vyplatí proti onemocnění ledvin bojovat ještě dříve, než vůbec vznikne.

Na snížení rizika onemocnění ledvin se držte následujících rad:

 

Udržujte si zdravou hladinu glukózy v krvi - Hyperglykémie je stav, při kterém se ve vaší krvi nachází příliš mnoho glukózy a tento stav způsobuje mnohé problémy včetně diabetické nefropatie. V dnešní době existuje mnoho způsobů léčení hyperglykémie.

Lékař může předepsat různé antidiabetika a/nebo dávky inzulínu, které vám mohou pomoci cukrovku lépe zvládnout.

Na druhou stranu byste se měli také usilovat o to, aby vaše dieta sestávala z potravin, u nichž se prokázal pozitivní efekt při léčbě cukrovky a zároveň byste měli omezit jedení potravin, které mají na léčbu cukrovky negativní vliv.

Dobrým indikátorem toho, že se vaše glykémie trvale zlepšuje je test HbA1c, při kterém byste měli docílit hodnoty menší než 6,5 MMOL/L.

Docilte zdravý krevní tlak - Pravidelné měření krevního tlaku Vám může pomoci odhalit, že něco není v pořádku. I zde platí, že je lepší udržovat krevní tlak v normě ještě před tím, než způsobí vážné zdravotní potíže.

Vysoký krevní tlak patří také mezi hlavní příčiny diabetické nefropatie protože vysoký tlak působící na stěny cév může snadno způsobit jejich poškození a to včetně cév ledvin.

S cukrovkou a nadváhou souvisí často i vysoký krevní tlak, protože vysoké množství LDL cholesterolu a triglyceridů zanášejí cévy a tím krev hůře prochází cévami.

Strava a cvičení - Na hyperglykémii a vysoký krevní tlak často postačí, pokud změníte typ stravy a začnete více sportovat. Základní informace o stravování si můžete přečíst v tomto rozsáhlém článku o stravě pro diabetiky.

Aktivní fyzická aktivita, která je prováděna pravidelně dokáže významně zlepšit důležité metabolické procesy v těle včetně využití glukózy, což může pomoci při snížení vysoké glykémie. Navíc je cvičení prospěšné pro vaše srdce a cévy a tím Vám pomůže optimalizovat krevní tlak.

Nečekejte příliš dlouho - Pokud máte cukrovku, tak byste si měli být vědom, že toto onemocnění negativně ovlivňuje mnoho dalších orgánů jako jsou oči, játra a v neposlední řadě ledviny.

Příznaky diabetické nefropatie se nemusí objevit ihned a proto si nenechávejte léčbu na poslední chvíli. Čím dříve začnete s léčbou a prevencí, tím větší šanci budete mít na vyléčení.

Pokud Vám lékař sám nedoporučí vyšetření na obsah kreatininu, albuminu či další vyšetřovací metody, které by mohly indikovat diabetickou nefropatii, měli byste ho sami o to požádat alespoň jednou za rok.

Omezte kouření nebo úplně přestaňte - Některé studie podporují tvrzení, že cigarety nepříznivě ovlivňují zdraví ledvin a mohou podpořit vznik diabetické nefropatie. Látky v cigaretovém kouři podporují mnohé procesy včetně oxidačního stresu, které zhoršují léčbu nefropatie.

Pokud nevíte s kouřením skoncovat úplně, snažte se tento zlozvyk alespoň omezit.

Snažte se dosáhnout zdravou hmotnost - Nadváha nebo obezita patří mezi hlavní spouštěče mnoha zdravotních problémů včetně onemocnění ledvin. Jelikož je vznik cukrovky ve velkém ovlivněn nadváhou a cukrovka vede ke vzniku diabetické nefropatie, potom i nadváha vede ke vzniku DN.

K docílení zdravé hmotnosti byste si měli především hlídat kalorický příjem a zaměřit se na potraviny, které neobsahují "mrtvé" kalorie. Pokud zlepšíte vaše stravovací návyky a začnete také více sportovat, váš zdravotní stav se může výrazně zlepšit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2018 diasamaritan.com