Léky na cukrovku - 5 věcí které byste měli vědět

Pro cukrovku typu 2 neexistuje univerzální lék, avšak nedávná studie Americké asociace pro cukrovku ukázala, že tablety k léčbě cukrovky ve spojení s...

Pravda je taková že....

Lidé s diabetem trpí příliš vysokou hladinou cukru (glukózy) v krvi, což je stav způsobený problémy s produkcí inzulinu a i když inzulín a léky na cukrovku mohou být efektivní co se týče stabilizace zdravotního stavu člověka, nejsou určeny k léčbě příčiny cukrovky 2. typu.

Lékaři se proto shodují, že samotná léčba a prevence je tedy nejúčinnější v kombinaci s dostatkem pohybu a vhodnou dietou.

Vysoká glykémie může být způsobena tím, že slinivka produkuje příliš málo inzulínu, produkuje ho pozdě nebo si buňky vytvoří rezistenci vůči inzulínu. Je v podstatě jedno, jaký je důvod.

Výsledek je vždy stejný - nebezpečná nerovnováha v rámci hladiny cukru v krvi, která může být pro postiženou osobu smrtelná a proto je nutné co nejdříve rozpoznat příznaky diabetu a co nejvíce se je snažit omezit.

Nejběžnější formou cukrovky (diabetes mellitus) je cukrovka typu 2. nebo tedy diabetes mellitus. Často postihuje lidi kolem 40. až 50. roku života a hlavními faktory pro vznik tohoto onemocnění jsou dědičnost, nadváha a sedavý způsob života.

Onemocnění může vést k dalším komplikacím, včetně problémů se srdcem, s ledvinami, se zrakem, případně infarktu.

I když je v dnešní době onemocnění diabetes mellitus zkoumané velmi do hloubky mnoha týmy odborníků, vědci stále nenašli plně účinný lék na toto onemocnění. Proto je pro pacienta nejlepší šancí k léčbě cukrovky prevence a jiné dostupné léčebné postupy.

Někteří pacienti potřebují pravidelné injekce inzulínu, aby se předešlo fatálním důsledkům způsobených nestálou hladinou cukru v krvi.

Život s cukrovkou je poměrně náročný a každý pacient by se měl ve vlastním zájmu snažit toto onemocnění léčit všemi dostupnými prostředky, ale hlavně by se měli pacienti zaměřovat co nejvíce na pohyb a celkově zdravější způsob života.

Naštěstí, cukrovku typu 2, nejběžnější druh cukrovky, je v mnoha případech možné efektivně léčit vylepšením stravovacích návyků a aktivním pohybem.

Takže, co jsou to vlastně pilulky na léčbu cukrovky? A co je třeba o nich vědět?

Čtěte dále:

 

Léky na cukrovku - Kdy je potřebujete? Kdy je NEpotřebujete?

Pilulky na léčbu cukrovky jsou v první řadě medicínské prostředky, které jsou určeny pro pacienty s cukrovkou. Tyto pilulky vám lékař předepíše pouze pokud trpíte cukrovkou typu 2.

Cukrovka 1. typu si téměř vždy vyžaduje inzulín, avšak tablety pro léčbu cukrovky jsou obecně zakázané pro cukrovku 3. typu, která se nazývá také jako gestační nebo těhotenská cukrovka a tedy postihuje většinou ženy během těhotenství.

Tabletky předepisuje lékař spolu s vytvořením zdravého stravovacího plánu a programu fyzické aktivity (nebo by alespoň měl!).

Pro cukrovku typu 2 neexistuje univerzální lék, avšak nedávná studie Americké asociace pro cukrovku ukázala, že tablety k léčbě cukrovky ve spojení s pravidelným cvičením a dietním opatřením výrazně zvýší šance pro úspěšný boj s diabetem typu 2.

V žádném případě byste se však neměli spoléhat pouze na léky. Jak jsem již zdůraznil, ty ve většině případech neléčí kořen problému a darmo je budete brát a doufat ve vyléčení cukrovky pokud pravidelně jíte nezdravou stravu a máte nadbytek kalorií.

 

Jak poznáte, že léčba zabírá?

Jelikož neexistuje plně funkční lék na cukrovku, který by stejně zabíral na všechny pacienty, neexistuje ani přesný způsob, jak určit, zda a jak budou fungovat ve vašem případě pilulky na léčbu cukrovky.

Nejlepším způsobem, jak měřit účinnost vaší léčby je samozřejmě pravidelná kontrola hladiny cukru ve vaší krvi.

Kontrolu si můžete provádět monitorováním hladiny cukru v krvi (SMBG) nebo rozborem moči. Záleží to od toho, co vám doporučí váš lékař.

Způsob SMBG vyžaduje sledování hladiny cukru několikrát za den využitím následujícího vybavení:

 

  • Zařízení na píchání jehel
  • Jehly
  • Testovací proužky
  • Měřič/snímač
  • Dezinfekční/alkoholové utěrky
  • Protokol pro zaznamenávání údajů.

 

Některé SMBG sety také obsahují volitelné prvky, jako například malý počítač se softwarem, který vám umožní analyzovat výsledky, které systém následně uloží pro další potřeby.

 

Jaké konkrétní druhy léků na léčbu cukrovky existují?

Úřad pro stravování a léčiva (FDA) rozdělil pilulky na léčbu cukrovky do šesti kategorií, kterými jsou (i spolu s jejich obecnými názvy):

 

  • Sulfonylureas – acetohexamid, chlorpropamid, glimepirid, glipizid, glyburid, tolazamid, tolbutamid
  • Meglitinides - repaglinid
  • Nateglinide
  • Biguanides – kombinace látek (Glucovance), metformin HCI
  • Thiazoliddinediones – pioglitazón HCI, rosiglitazón maleate
  • Inhibitory alfa-glukózy

 

Jak tyto léky fungují?

Každá ze šesti kategorií pilulek na léčbu cukrovky má jiný účinek. Nicméně, ještě před tím, než se pustíte do užívání těchto léků, měli byste se o jejich užívání poradit s lékařem.

V následujících řádcích se dozvíte něco více o jejich účincích.

 

Sulfonylureas

Diagnóza diabetu typu 2 znamená, že vaše slinivka neprodukuje dostatek inzulínu. Funkcí sulfonylurey je stimulace produkce inzulinu, aby mohl cukr vstoupit do buněk a být tak využit jako energie pro tělo, což by v konečném důsledku mělo za výsledek nižší hladinu cukru v krvi.

Některé potenciální vedlejší účinky tohoto léku jsou: zácpa, pálení žáhy, příliš nízká hladina cukru v krvi (pouze pokud je dávka léků příliš vysoká), nevolnost, svědění pokožky, bolest žaludku a mírný nárůst tělesné hmotnosti.

Nicméně ,ne každý, kdo bude užívat sulfonylurea, musí automaticky pocítit tyto nežádoucí účinky.

 

Biguanides

Tento lék působí následovně: snižuje produkci cukru v játrech, snižuje absorpci cukrů v tenkém střevě a zvyšuje účinnost využití inzulínu pomocí zvýšení citlivosti buněk na inzulin.

Jedním z mnoha důvodů, proč je hladina cukru v krvi u diabetiků extrémně vysoká je, že buňky těchto pacientů nespolupracují s inzulínem, který je produkován slinivkou.

Proto, i když je produkce inzulínu ve vašem těle normální, problém může být v citlivosti vašich buněk na tento hormon, což následně vede ke zvýšené hladině cukru v krvi.

Zlepšením spolupráce vašich buněk s inzulínem je možné výrazně snížit hladinu cukru v krvi.

Mezi některé nežádoucí účinky patří: průjem, bolest žaludku, kovová chuť v ústech, snížená chuť k jídlu, slabost, únava, dezorientovanost a nepravidelný tep. Pokud budete pociťovat některý z těchto nežádoucích účinků, kontaktujte vašeho lékaře.

 

Inhibitory alfa-glukozidázy

Alfa-glukosidáza je hlavním trávicím enzymem, který pomáhá při rozkladu cukrů. Takže, když jíte, nebo těsně po konzumaci jídla, hladina cukru ve vaší krvi je obvykle vysoká, a to zejména díky práci tohoto enzymu.

Funkcí inhibitorů alfa-glukosidázy je zastavení funkce alfa-glukosidázy, tedy znemožnění, aby ihned rozkládala škrob na cukry, čímž se umožní mnohem pomaleji trávení jídla a tím i nižší hladina cukru v krvi během celého dne.

Potenciální vedlejší účinky v tomto případě jsou: bolest v oblasti břicha, plynatost, průjem a svědění pokožky. Lidem, kteří mají trávicí potíže se nedoporučuje užívání tohoto léku.

 

Thiazolidinediones

Thiazolidinediones funguje dvěma způsoby: zvyšuje citlivost receptorů inzulínu umístěných na membránách buněk, a snižuje produkci glukózy v játrech.

Výsledkem je lepší spolupráce buněk s inzulínem, kdy je umožněno, aby cukr vstoupil do buněk, kde se využije jako energie, což má za následek nižší hladinu cukru v krvi.

Užívání thiazolidinediones může vyústit do následujících nežádoucích účinků: žluté zbarvení kůže a očí, anémie, ztráta chuti k jídlu, bolest hlavy, průjem, nevolnost a zvracení, nabrání hmotnosti, bolesti žaludku, edém (otok nohou, kotníků a chodidel), kašel, únava nebo tmavě zbarvený moč.

 

Meglitinides

Meglitinides se doporučuje konzumovat po jídle. Přípravek působí rychle a je flexibilní, proto je vhodný i pro lidi, kteří nedokáží dodržovat pravidelný režim stravování.

Funkcí tohoto přípravku je zvýšení produkce inzulínu ve slinivce břišní. To pomůže glukóze rychleji se odbourat z krevního oběhu, dostat se do buněk a tak ji využít jako zdroj energie pro tělo.

Možné nežádoucí účinky meglitinides jsou: různé bolesti, zácpa, nárůst tělesné hmotnosti, hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi jako výsledek příliš vysoké dávky) nebo průjem.

Pokud pociťujete kterékoliv z těchto nežádoucích účinků z užívání meglitinides, kontaktujte vašeho lékaře.

 

Co jsou to příbalové letáky?

Příbalové letáky nebo informační listy jsou dokumenty, které jsou často dodávány spolu s léky a s některými druhy pilulek na léčbu cukrovky. FDA je často nabízí spolu s léky, aby měli pacienti a poskytovatelé zdravotní péče více informací o daném léčivu.

Takový příbalový leták obsahuje řadu užitečných informací, jako například podrobné informace o složení, včetně účinků léku nebo možných vedlejších účinků. Právě výrobce daného přípravku přibaluje tento příbalový leták a FDA jej schvaluje.

Webová stránka FDA má dostupné kopie všech příbalových letáků mnoha pilulek na léčbu cukrovky, které je možné stáhnout si ve formátu PDF.

Teď už znáte pět důležitých faktů o tabletkách na léčbu cukrovky. Avšak nespoléhejte se pouze na léky protože jak sami vidíte, existuje nespočet vedlejších účinků, které mohou mnohdy způsobit vážné problémy.

TIP:

P.S. Je nesmírně důležité, abyste se naučili léčit cukrovku alternativním způsobem a případně tuto přírodní léčbu kombinovaly s léky o kterých víte, že vám opravdu pomáhají při léčbě cukrovky a nezpůsobují ještě více škod než užitku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2018 diasamaritan.com