Léky nejsou bonbóny

Jsou to dvě rovnocenné strany věci. O tom zda tato pomoc v podobě léku zabere rozhoduje několik faktorů. Jeden ze základních je výběr léku a zda jsou pacientovi
Léky nejsou bonbóny

V krátkosti a obecně o léku

Všechny léčiva jsou potenciální pomocí po níž saháme v různých situacích. Proč píšeme potenciálními? Ono totiž „pilulky v krabičce“ mají své definované určení. Nesou si charakteristiku jako Vám mohou pomoci, stejně však i ublížit.

Jsou to dvě rovnocenné strany věci. O tom zda tato pomoc v podobě léku zabere rozhoduje několik faktorů. Jeden ze základních je výběr léku a zda jsou pacientovi podány správným způsobem. Nemluvíme teď o lidech, kteří jsou chronickými pacienty nastavenými na farmakologickou léčbu lékařem dlouhodobě.

Mluvíme o tom, jak se stalo užívání léků tak dostupným a lákavým, že jsme si přestali dávat pozor na to co do svého těla dáváme. Vyhledáme rychlou pomoc v momentě, kdy se cítíme nekomfortně.

leky

Kdy saháte po léčivech?

Kdy a jak často saháte po lécích vy? Je to ve výjimečných situacích, je to pár krát do roka nebo denně?

 

„Jako lidé jsme byli obdařeni skvělými signalizačními systémy.“

Tělo hlásí, tělo vám řekne, že něco není v pořádku. Posloucháte ho nebo ho utlumíte přístupným analgetikem? Chcete mít klid a pohodlně dále pokračovat ve svém programu. Co se tedy stane když tělo vypneme utišujícím lékem?

Vaše kontrolka zhasne. Je to jako kdyby vám auto hlásalo nedostatek benzínu, nízký stav tlaku v pneumatikách a vy tu kontrolku jednoduše vypnete aby vás neobtěžoval zvuk hlášení. A jdete dál. Proces v těle však běží nadále. Nestopli jste ho, stopli jste jen signalizaci.

Stejně je to s teplotou. Dostanete teplotu, vyrušuje vás to. Dáte si léky na utišení.

Přitom vyskočení teploty je prvotním signálem, že tělo začalo dělat opatření a s něčím bojuje. Uklízí. Vypnete přirozenou obranu. Ta tabletka nevyřeší proč teplota vznikla. Nevyléčí proces, který se spustil. Potlačíte to a ono to vybuchne časem někde jinde a možná to bude i mnohem horší.

Sáhnout po pomoci v podobě léku mimo lékařský předpis, by mělo tedy smysl pokud máte definovanou příčinu nežádoucího stavu. Stavy bolesti jsou rozhodně nepříjemné, ale stojí zato chvilku vyčkat a alespoň se zamyslet nad možnou příčinou a tu nejprve zkusit odstranit. Protože právě léky proti bolesti jsou největší záškodníci pro vaše tělo.

Jejich užívání má následky:

rr

podobu nežádoucích účinků si stačí pořádně přečíst v příbalovém letáku – vždy se to vyplatí pokud se jim chcete vyhnout

rr

být informován je základní pravidlo, pokud si vlastní tělo vážíte a nechcete si více ublížit

rr

snadno vzniká psychická závislost na užívání léků, čím více léků berete tím vyšší dávku potřebujete

rr

zatěžují játra a riskujete jejich působením dopad na žaludek

rr

kritické bývají i nevhodné kombinace léků, ročně skončí cca 10 000 pacientů hospitalizovaných v nemocnicích pro nesprávně zvolené kombinace

Nyní už víte, že léky byste měli užívat jedině tehdy, pokud je to nezbytné. V opačném případě vám hrozí vážné zdravotní potíže, žaludeční vředy, poškození jater, psychické problémy a v některých případech vás dovedou až na nemocniční lůžko.

Toto nejsou prázdná slova, ale fakta a proto i vznikl tento článek. Lidé často neberou věci vážně dokud to není vážné. Buďte proto prosím opatrný a raději zlepšete vaše stravovací návyky a začleňte do svého života více pohybu.

Tělo se vám určitě poděkuje, pokud vyměníte nepotřebné léky za zdravější životosprávu.

P.S. Jelikož rádi vzděláváme lidí, připravili jsme pro vás knihu dia receptů, v níž se kromě receptů dozvíte mnohé pravidla a tipy, jak žít zdravější život a nemuset už tak často navštěvovat lékárnu. Neničte si vaše zdraví zbytečnými léky, když můžete mnohé problémy vyřešit zcela přirozenou a zdravou cestou.

Leave a comment